وبلاگ اتوراد

معرفی رله شیشه ای کاکن انواع و کاربرد آن

انواع رله شیشه ای کاکن

معرفی رله شیشه ای کاکن انواع و کاربرد آن

در صنعت برق، تجهیزات و اقلام گوناگونی وجود دارند که مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این تجهیزات دارای قابلیت های مختلفی هستند. لازم به ذکر است که تمامی این اقلام دارای ماهیتی یکسان بوده و تمامی آن ها تلاش می کنند تا سیستم های مربوط به حوزه برق در برابر اتفاقات ناگوار، صدمه نبینند و فرآیندها با سرعت و دقت بیشتری انجام شوند. یکی از این اقلام رله های شیشه ای هستند که ساختار آن ها تقریبا شبیه به کنتاکتور می باشد. البته تفاوت های بسیار زیادی در میان این محصولات وجود دارد. رله شیشه ای از سوی برندهای مختلفی در سراسر جهان تولید می شود که رله شیشه ای کاکن از جمله گزینه های مطلوب برای خرید به شمار می رود.

در سال های گذشته مراکز و مجموعه های مختلفی در کشور ایران احداث شده اند که شرایط لازم را برای خرید رله شیشه ای کاکن فراهم کرده اند. خرید رله شیشه ای کاکن از نمایندگی رسمی فروش برند، تضمین کننده اصالت این محصول است. فروشگاه اینترنتی اتوماسیون راد یکی از نمایندگی های رسمی فروش رله های شیشه ای کاکن می باشد. البته پیشنهاد می کنیم تا قبل از خرید این محصولات، حتما به نکات و مفاهیم مختلفی که در ادامه به آن می پردازیم توجه نمایید. هر یک از این موارد می تواند کمک بزرگی به شما جهت یک خرید آگاهانه باشد.

رله شیشه ای کاکن

با رله شیشه ای کاکن بیشتر آشنا شوید

در صنعت برق، رله شیشه ای را به عنوان یک کلید یا سوییچ الکترومغناطیسی معرفی می کنند. نام دیگر رله شیشه ای، رله کمکی است و از جهت ساختار مشابه کنتاکتور ها هستند، اما نحوه عملکرد این دو محصول یکسان نبوده و دارای اجزایی متفاوت نسبت به یکدیگر می باشند. عمده کاربرد رله شیشه ای کاکن، مربوط به استفاده در مدار های فرمان می شود. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد این محصول را با نام رله فرمان نیز بشناسند. لازم به ذکر است که رله شیشه ای مختص اموری بوده که در آن ها جریان کمتری نسبت به کنتاکتور ها وجود دارد و همچنین مقدار بار بسیار کم است. فرآیند سوییچینگ در بارهای سبک از طریق رله شیشه ای کاکن امکان پذیر بوده و به همین دلیل نیز از این محصول به منظور انجام فرآیند ذکر شده در سیستم های برقی استفاده می شود.

مشخصات رله های شیشه ای

یکی از موضوعات مهم در رابطه با رله کاکن، قطعا مشخصات مربوط به این قطعه می باشد. رله شیشه ای کاکن معمولا بر اساس نیاز کاربر به دسته های متنوعی تقسیم بندی می شود. یکی از روش های تقسیم بندی این رله ها، گروه بندی با توجه به پایه آن ها یا تعداد کنتاکت است. در واقع فرمان های درون مدار می توانند در تعیین تعداد پایه های رله شیشه ای اثرگذار باشند. با این حال معمولا رله های شیشه در انواع 5 پایه، 8 پایه، 11 پایه و 14 پایه به بازار عرضه می شوند. در میان پایه های رله شیشه ای و کنتانت آن ها، تناسب وجود دارد. برای مثال در رله هایی که از1 کنتاکت برخوردار هستند تعداد پایه برابر 5 و در رله های 2 کنتانت ، تعداد پایه ها برابر با عدد 8 می باشد. ساختار این پایه ها باید به گونه ای باشد که در شرایط مختلفی همچون ساییدگی دچار آسیب نشوند. به همین دلیل به منظور جلوگیری از موارد ذکر شده، در ساخت این رله ها از آلیاژ های مربوط به فلز نقره استفاده می شود.

از آن جایی که رله شیشه ای کاکن به منظور سوییچینگ در بار های نسبتا ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد، دارای میانگین جریان نسبتا کمی نیز می باشد. تمامی تولیدکنندگان رله شیشه ای اغلب این محصولات را به گونه ای طراحی می کنند که توانایی عملکرد در جریان های 5 الی 25 آمپر را داشته باشند. همچنین به دلیل جریان های سبک موجود در این رله، عمر آن ها بسیار زیاد است. با این وجود می توان دریافت که رله شیشه ای از جمله گزینه های مناسب برای سوییچینگ در مدار فرمان به شمار می رود.

رله شیشه ای با کنتاکتور چه فرقی دارد؟

همان گونه که گفته شد، رله شیشه ای کاکن شباهت های بسیار زیادی را با کنتاکتور ها دارد، اما نحوه عملکرد این محصولات متفاوت است. در همین راستا تمامی کاربران باید از این موضوع آگاه باشند تا با توجه به نیاز خود، به تهیه رله یا کنتاکتور بپردازند. اولین تفاوت اصلی رله های شیشه ای با کنتاکتور، مربوط به توانایی آن ها می شود. رله شیشه ای از توانایی لازم برای جریان های 5 الی 25 آمپر برخوردار است که همین مسئله باعث می شود تا در مدار فرمان مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال کنتاکتور از توانایی بیشتری برخوردار بوده و می تواند برای جریان های 9 الی 1000 آمپر گزینه بهتری باشد.

تفاوت دیگر رله شیشه ای با کنتاکتورها مربوط به نحوه عملکرد آن ها باشد. در کنتاکتور دو قسمت تیغه های قدرت و تیغه های کمکی وجود دارد که با برق دار شدن کنتاکتور قسمت قدرت به حالت وصل تغییر وضعیت میدهد و کنتاکت های کمکی نیز متناظر با کنتاکت قدرت تغییر حالت می دهند ولی در رله های شیشه ای فقط کنتاکت های کمکی وجود دارد که با برق دار شدن بوبین تغییر حالت می دهند. با این حال شرایط در رله های شیشه ای بدین شکل نیست. در رله های شیشه ای قسمت قدرت وجود ندارد و هنگامی که برق به بوبین می رسد، پایه آن ها به تیغه موردنظر خود متصل خواهند شد . بنابراین باید رله شیشه ای را متناسب با نوع کاربری مورد نظرتان انتخاب نمایید.

رله شیشه ای کاکن معمولا چقدر عمر می کند؟

یکی از دغدغه های خریداران رله شیشه ای کاکن، این موضوع است که رله کاکن چقدر عمر می کند؟ لازم به ذکر است که میزان عمر رله های شیشه ای وابسته به نحوه استفاده از آن ها و میزان ولتاژ و نوع ولتاژ که متناوب باشد یا مستقیم بستگی دارد. علاوه بر این موضوع ساختار رله از جمله موضوعات مهمی به شمار می رود که در میزان عمر آن موثر است. اگر کنتانت این رله ها صدمه ببیند، دیگر قابل استفاده نخواهند بود و باید یک رله شیشه ای را جایگزین آن ها کنید. با این حال با استفاده مناسب از این محصولات، عمر آن ها بیشتر شده و در بسیاری از شرایط به 10 میلیون بار نیز می رسد.

رله های شیشه ای را چگونه نصب کنیم؟

قبل از خرید رله شیشه ای ، باید بدانید که این قطعات چگونه نصب می شوند. رله های شیشه ای معمولا از دو طریق قابل نصب خواهند بود. شما می توانید با توجه به نوع کاربری خود به انتخاب یکی از این روش ها بپردازید.

 • در روش اول رله کاکن در تابلو برق مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش شما می توانید به وسیله سوکت، رله شیشه ای را نصب کنید.
 • بسیاری از افراد رله های شیشه ای را در برد های الکترونیکی لحیم کاری می کنند. لازم به ذکر است که در این روش، از کانکتور استفاده می شود تا رله مورد نظر در ریل های مربوط به تابلو قرار گیرد.

توجه داشته باشید که کنتانت هر یک از رله های شیشه ای دارای شماره مخصوصی است. اعداد درج شده بر روی آن ها شما را راهنمایی خواهند کرد که کدام یک از روش های راه اندازی برای سیم های مخصوص ورودی را به کار بگیرید تا رله شیشه ای در محل مخصوص خود قرار گیرد.

رله شیشه ای دارای چه اجزایی است؟

برای این که بتوانید درک بهتری از رله شیشه ای کاکن داشته باشید و با ساختار این محصول آشنا شوید، نیاز است تا اجزای رله شیشه ای را مورد بررسی قرار دهیم. سازندگان تمامی رله های شیشه ای از جمله رله شیشه ای کاکن، این محصولات را اغلب با اجزای مشابه یکدیگر تولید می کنند.

 • بوبین به عنوان قلب رله شیشه ای به شمار می رود که از اهمیت بسیار زیادی در این قطعه برخوردار است. نام دیگر بوبین سیم پیچ می باشد. برای جذب نیروی مغناطیسی و همچنین فعالیت تیغه ها، نیاز است تا بوبین شروع به کار کند. در همین راستا می توان دریافت که بوبین تاثیر مستقیمی را در نحوه عملکرد رله های شیشه ای دارد. اگر برق به بوبین وارد شود، بوبین کنتانت پلاتینی رله شیشه ای را تحریک می کند تا حالت خود را تغییر دهد.
 • تیغه مشترک از دیگر اجزای رله شیشه ای به شمار می رود. این تیغه به اختصار COM نیز نامیده می شود. لازم به ذکر است که سیگنال های مشترک باید به این تیغه اتصال یابد.
 • تیغه باز و بسته از دیگر اجزای رله شیشه ای به شمار می روند که در صورت وجود برق در بوبین تیغه باز به فعالیت پرداخته و در صورت عدم وجود آن تیغه بسته فعالیت می کند.

لازم به ذکر است، هنگامی که برق در درون بوبین وجود نداشته باشد، تیغه مشترک به تیغه بسته متصل خواهد شد. اگر برق در درون بوبین جریان یابد، تیغه مشترک به تیغه باز وصل خواهد شد.

اجزای رله شیشه ای

کاربرد رله شیشه ای کاکن

اصلی ترین موضوعی که باعث شده تا رله کاکن در میان مصرف کنندگان محبوب شود کیفیت مطلوب و کارایی آن است. در واقع این رله دارای کاربرد های متنوعی بوده که این مسئله باعث می شود تا شما بتوانید از آن در سیستم های حوزه برق به راحتی استفاده کنید.

 • محافظت از مدارهای الکتریکی
 • توانایی حضور در مدارهای مربوط به حوزه PLC
 • امکان دریافت یا ارسال سیگنال ها و فرکانس
 • قابلیت سوییچینگ برای بار های سبک
 • امکان استفاده در تابلو برق های مختص به آسانسور
 • قابلیت مدیریت کردن مدار فرمان
 • توانایی ایزوله کردن قسمت هایی از مدار

مزایای از رله شیشه ای

یکی از مسائلی که می تواند شما را در خرید رله شیشه ای کاکن تا میزان بسیار زیادی کمک کند، قطعا شناسایی مزایای مربوط به این محصول است. رله شیشه ای کره ای کاکن نیز مانند سایر قطعات حوزه برق دارای قابلیت ها و مزایای گوناگونی می باشد.

 • گزینه ای مقرون به صرفه در مقایسه با سایر قطعات مشابه
 • تنوع در کاربرد
 • توانایی حضور در جریان های پایین
 • ابعاد کوچک و وزن کم
 • عمر بسیار طولانی در مقایسه با سایر قطعات حوزه برق

قیمت رله شیشه ای کاکن

بررسی قیمت رله شیشه ای کاکن از جمله مواردی است که هر خریدار باید به انجام آن بپردازد. با وجود تولیدکنندگان بسیار زیاد برای رله های شیشه ای طبیعی است تا این محصول دارای تنوع قیمت بالایی باشد. در همین راستا به منظور استعلام قیمت رله شیشه ای کره ای، نیاز است تا عامل های تعیین کننده قیمت این محصول را شناسایی کنید. عواملی همچون تعداد پایه های رله شیشه ای، تعداد کنتانت و … وجود دارند که قیمت نهایی این محصول را نیز حدودا مشخص می کنند. علاوه بر این مسئله رله های شیشه ای از سوی برندهای گوناگونی در سراسر جهان تولید می شود. هر یک از این برندها دارای اعتبار خاصی در سطح جهانی هستند. با این وجود برخی از برندهای معتبر دارای محصولات گران قیمت تری هستند.

خرید رله شیشه ای کاکن از مراکز معتبر

مراجعه به یک مجموعه معتبر برای خرید رله شیشه ای کاکن از جمله دغدغه های بسیاری از خریداران به شمار می رود. اکثر کاربرانی که قصد تهیه رله شیشه ای را دارند، همواره به دنبال یک مرکز مجرب و ایده آل هستند تا بتوانند تجربه بهتری را از خرید خود به دست آورند. توجه داشته باشید که مجموعه های معتبر ضمن این که می توانند قیمت های مناسبی را برای این محصولات تعیین کنند، دارای اعتبار بیشتری از لحاظ تضمین اصالت کالا هستند.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد رله کاکن از جمله رله های مناسب به شمار رفته که در امور مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید این محصولات نیاز است تا تمامی مفاهیم مربوط به آن ها را بررسی کنید تا با درک بهتری اقدام به خرید این قطعات نمایید. جهت دریافت مشاوره پیش از خرید با کارشناسان فنی اتوماسیون راد در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

قیمت محصولات به روز نمی باشد. جهت اطلاع از قیمت ها به شماره 09129303043 پیام ارسال نمایید. (ایتا، واتس آپ، روبیکا)