وبلاگ اتوراد

معرفی کنتاکتور اشنایدر انواع و کاربرد آن

کنتاکتور

معرفی کنتاکتور اشنایدر انواع و کاربرد آن

 کنترل کنتاکتور ها به وسیله جریان الکتریکی صورت می گیرد. از آن جایی که انرژی برق می تواند خطرات مختلفی را داشته باشد، کنتاکتور ها ضمن کنترل جریان ورودی و خروجی بار، در ایجاد امنیت محیط پیرامون خود نیز موثر هستند. مدار کنترلی کنتاکتور ها کمتر از ولتاژ اصلی بوده و قادر هستند تا به وسیله ولتاژ کنترلی کم، ایمنی لازم را در سیستم برق به وجود بیاورند.

شرکت های گوناگونی در سراسر جهان به ساخت کنتاکتور می پردازند که اشنایدر الکتریک از جمله ایده آل ترین آن ها است. کنتاکتور اشنایدر به واسطه ساختار منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر کنتاکتور ها از محبوبیت بیشتری بهره مند می باشد. ویژگی های این نوع از کنتاکتور ها موجب شده تا بسیاری از کاربران علاقه مند به خرید کنتاکتور اشنایدر باشند. این محصولات در تنوع لازم و با ظرفیت های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. بنابراین قبل از تهیه آن ها باید اطلاعات مفیدی را در رابطه با کنتاکتورهای اشنایدر و لیست قیمت محصولات اشنایدر به دست بیاورید. اتوماسیون راد یکی از فروشگاه های اینترنتی است که محصولات اشنایدر را  در سبد فروش کالاهای خود قرار داده است.


کنتاکتورهای اشنایدر را بیشتر بشناسید

با کنتاکتور اشنایدر بیشتر آشنا شوید

کنتاکتور ها به عنوان یک نوع کلید الکترومعناطیسی به شمار می روند که از اصلی ترین کاربرد آن ها می توان به کنترل مدارهای الکتریکی و همچنین قطع و وصل کردن جریان برق اشاره داشت. استفاده از کنتاکتور بیشتر در مدارهای برق صورت می گیرد. کنتاکتور ها به عنوان رله های بسیار پر قدرتی به شمار می روند که در سیستم های برق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. سیم پیچی مغناطیسی به کار رفته در کنتاکتور ها می تواند کنتانت ها را برای قطع و وصل کردن جریان برق کنترل کند.

تکنولوژی پیشرفته به کار رفته در این محصولات و همچنین ساختار ایده آل آنها موجب شده تا کنتاکتور اشنایدر توانایی کنترل جریان الکتریکی را در مدار هر محصول برقی، در اختیار داشته باشد. شرکت اشنایدر الکتریک که از هویت فرانسوی نیز بهره مند است، موفق شده تا این محصول را در ظرفیت های متنوعی به بازار عرضه کند. همچنین اشنایدر الکتریک محصولات خود را بر اساس توان عملکرد به دسته های گوناگونی تقسیم بندی کرده است. بنابراین پیشنهاد می کنیم تا به صورت کامل با انواع کنتاکتور اشنایدر آشنا شوید.

نحوه عملکرد کنتاکتورهای اشنایدر

عملکرد تمامی کنتاکتورهای اشنایدر یکسان است و تفاوت های جزئی و کوچکی در میان عملکرد آن ها دیده می شود. جریان الکتریکی حاضر در کنتاکتور ها موجب فعال شدن سیم پیچ های درون کنتاکتور می شود. این فرآیند موجب خواهد شد تا یک میدان مغناطیسی در این قطعه به وجود آمده و تیغه های کنتانت  و قطعه های فولادی به سمت میدان مغناطیسی جذب شوند. در واقع این مرحله موجب ساخت کنتانت ها می شود. کنتانت ها زمانی قابلیت باز و بسته شدن را در اختیار خواهند داشت که میدان مغناطیسی از قدرت کافی برخوردار شده باشد.

لازم به ذکر است که اگر جریان برق قطع شود، در نتیجه میدان مغناطیسی نیز از بین خواهد رفت و همچنین قطعه های فولادی جذب شده و تیغه های کنتانت در حالت نرمال خود قرار خواهند گرفت. اطلاع از نحوه عملکرد کنتاکتور اشنایدر باعث می شود تا شما بتوانید درک بهتری را نسبت به این محصول داشته باشید. لازم به ذکر است که تمامی کنتاکتور ها از جمله کنتاکتور مدل LC1D09 دارای عملکردی مشابه با نسخه های دیگر می باشند.

کنتاکتور نسخه F اشنایدر

انواع کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر به دسته های مختلفی از جهت عملکرد و توانایی تقسیم بندی می شود. در ادامه با برخی از انواع کنتاکتور اشنایدر آشنا خواهیم شد که از قابلیت های مختص به خود بهره مند هستند.

 • برای کنترل کردن ولتاژ و جریان مستقیم برق، نیاز به کنتاکتور های مخصوصی به نام کنتاکتور DC است. عمده کاربرد این محصولات مربوط به موتور های DC می شود.
 • اگر در محیط موردنظر خود از ولتاژ متناوب برخوردار باشید، بهترین گزینه برای شما کنتاکتور نوع AC خواهد بود. کاربرد این نوع از کنتاکتورها نیز اغلب مربوط به موتور های الکتریکی می شود.
 • کنتاکتور اشنایدر از جهت کارایی به دسته های دیگری نیز تقسیم بندی می شوند. کنتاکتور اشنایدر نسخه D از جمله دسته های مهم و پرکاربرد این شرکت به شمار می رود. عمر مکانیکی این نوع از کنتاکتور ها  mcycles15می باشد. از آن جایی که از کنتاکتور نوع D برای قطع و وصل کردن جریان برق به صورت متعدد استفاده می شود، نیاز بیشتری به عمر مکانیکی خواهد داشت که برند اشنایدر به این موضوع توجه ویژه ای کرده است. شما می توانید به منظور افزایش راندمان کاری این نوع از کنتاکتورها، تجهیزات جانبی مختلفی را بر روی آن نصب کنید. این محصولات مناسب قدرت های 4 الی 75 کیلووات می باشند.
 • کنتاکتور اشنایدر سری F از دیگر نسخه های این محصول به شمار می رود که عمده کاربرد آن مربوط به جریان های الکتریکی بسیار بالا است. توجه داشته باشید که قیمت کنتاکتور اشنایدر F در مقایسه با نسخه D بیشتر بوده و همچنین این محصول توان بیشتری را در قدرت های 55 الی 450 کیلووات را در اختیار دارد. این محصول نیز مانند نسخه D در تنوع لازم به بازار عرضه شده و اغلب به منظور کنترل موتورهایی که از میزان سرعت متغیر برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید با توجه به نوع کاربری خود و همچنین ولتاژ تغذیه بوبین کنتاکتور اشنایدر که به دو دسته تقسیم می شوند، محصول موردنظر خود را تهیه کنید.

انواع کنتاکتورهای اشنایدر

برای خرید کنتاکتور اشنایدر به کد فنی آن ها توجه کنید!

یکی از نکات مهم در حین خرید کنتاکتور اشنایدر، توجه به کد فنی درج شده بر روی این محصولات می باشد. هر یک از این اعداد و حروف درج شده بر روی محصول معنای خاصی را می دهند که باید از سوی شما مورد بررسی قرار بگیرند. برای مثال در کنتاکتور مدل LC1D09می توان دریافت که این محصول جزء نسخه D می باشد. حرف D که در معرفی این مدل به کار گرفته شده نشان می دهد که این کنتاکتور از قابلیت های نسخه D برخوردار است. اعداد و حروف دیگری وجود دارند که در برخی از نسخه های کنتاکتور بر روی آن ها درج شده اند. برای تعیین ولتاژ تغذیه بوبین کنتاکتور نیاز است تا به حروف دیگری که در مدل کنتاکتور به کار رفته است توجه داشته باشید. جدول این حروف بدین شکل است:

 • حرف B مختص 24 ولت
 • حرف E مختص 48 ولت
 • حرف F برای 110 ولت
 • حرف M برای 220 ولت


همچنین کنتاکتور هایی که مخصوص جریان DC هستند، در پایان حروف مدل خود از کلمه D برخوردار خواهند بود. اگر این محصولات توان فعالیت با جریان AC را داشته باشند، آنگاه رقم 7 در پایان اعداد مدل کنتاکتور قرار خواهد گرفت. برای مثال در کنتاکتور LC1D12M7 می توان دریافت که این کنتاکتور جزء نسخه D است. همچنین حرف M به معنای توان 220 ولتی این محصول می باشد. عدد 7 در پایان این مدل نیز نشان می دهد که این محصول مناسب جریان برق AC است.

اجزای کنتاکتورها

بوبین کنتاکتور اشنایدر چیست؟

بوبین کنتاکتور که نام دیگر آن سلف است، از جمله بخش های تاثیرگذار بر نحوه عملکرد کنتاکتور اشنایدر به شمار می رود. لازم به ذکر است که بوبین کنتاکتور از قطعات ساده ای به شمار می رود که از پیچیدگی زیادی برخوردار نیست. بوبین کنتاکتور اشنایدر از دو بخش تشکیل شده که نسبت به یکدیگر مجزا هستند و نام آن ها هادی و هسته می باشد.

 هادی متشکل از سیم های مسی بوده که به دور قسمت هسته پیچیده خواهد شد. اگر میزان پیچیدن سیم های مسی به دور هسته به یکبار محدود شود، به آن ها بوبین تک دور و اگر پیچیدن آن ها چندین بار افزایش یابد، به آن ها بوبین سیم پیچ گفته خواهد شد. لازم به ذکر است که نوع بوبین کنتاکتور ممکن است با توجه به نوع کنتاکتور تغییر پیدا کند. همچنین این قطعه در درون بدنه کنتاکتور قرار دارد. نحوه دسته بندی کردن بوبین کنتاکتور ها به وسیله میزان جریان نامی، ولتاژ و قدرت آن ها می باشد.

شناخت بهتر اشنایدر الکتریک

کاربرد کنتاکتورهای اشنایدر

همان گونه که متوجه شدید، کنتاکتور اشنایدر از جمله قطعات صنعتی بسیار مهمی به شمار می رود که ممکن است در طول روز نیز با آن ها سر و کار داشته باشیم. البته کاربرد اصلی کنتاکتورهای اشنایدر مربوط به صنایع گوناگون و همچنین کارخانه ها می شود. در سال های گذشته با ساخت محصولات پیشرفته برقی اهمیت کنتاکتور ها بسیار بیشتر از گذشته شده است. از آن جایی که عمده کاربرد این محصولات مربوط به قطع و وصل کردن جریان برق می شود، باید بدانید که قابلیت به کار گیری در شرایط گوناگون را در اختیار دارند. در ادامه با برخی از اصلی ترین کاربردهای این کنتاکتور آشنا خواهیم شد.

 • بسیاری از افرادی که به استعلام قیمت کنتاکتور اشنایدر می پردازند و قصد خرید این محصول را دارند، از آن در راه اندازی موتور های الکتریکی استفاده می کنند. موتور های الکتریکی اغلب در تمامی صنایع وجود دارند. برای مثال صنعت خودروسازی از جمله صنایعی به شمار می رود که در آن از این قطعه استفاده می شود.
 • سیستم روشنایی درون محیط های صنعتی همواره نیاز به تغذیه و کنترل مطلوب دارد. کنتاکتور اشنایدر از توانایی های لازم برای روشنایی مجتمع ها و همچنین مراکز صنعتی نیز برخوردار است.
 • بسیاری از دستگاه های تهویه هوا و همچنین تجهیزات گرمایشی به منظور کنترل، نیاز به کنتاکتور دارند. بنابراین از دیگر کاربرد های مهم و اساسی کنتاکتور ها می توان به واحد های گرمایشی اشاره کرد.
 • صنعت آب و فاضلاب نیز از قابلیت های این محصول به خوبی استفاده کرده و از کنتاکتور اشنایدر به منظور کنترل پمپ ها در استخر، معادن و … می پردازد.
 • اگر در محیط پیرامون شما تجهیزات امنیتی مختلفی همچون آژیر وجود داشته باشد، باید بدانید که کنتاکتور در درون این محصولات نیز به کار گرفته شده است.

اجزای کنتاکتورهای اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر نیز مانند سایر تجهیزات برقی و الکتریکی دارای اجزای مشخصی بوده که باید از سوی شما مورد بررسی قرار گیرد. هر یک از اجزای کنتاکتور اشنایدر وظیفه ای مشخص  دارند. بنابراین با دقت به این موضوع مهم، آگاهی بیشتری  نسبت به کنتاکتورهای اشنایدر به دست می آورید.

 • تیغه های ثابت و متحرک از اجزای مهم کنتاکتور به شمار می روند که نوع ثابت چسبیده به بدنه کنتاکتور و نوع متحرک از سوی بوبین حرکت می کند.
 • بوبین یا همان سیم پیچ که به ساخت یک میدان مغناطیسی پرداخته و در نتیجه این میدان مغناطیسی موجب آغاز فعالیت سایر اجزای کنتاکتور می شود.
 • در درون کنتاکتور یک فنر وجود دارد که وظیفه دارد تیغه های متحرک را پس از قطع شدن برق به حالت ابتدایی خود بازگرداند.
 • یکی دیگر از اجزای کنتاکتور اشنایدر رله حرارتی درون آن است. این رله حرارتی باعث می شود تا کنتاکتور بیش از حد داغ نشود و همچنین در برابر اضافه بار وارد شده از کنتاکتور محافظت گردد.
 • بخشی به نام مخاطب کمکی وجود دارد که اصلی ترین وظیفه آن فرستادن سیگنال به تجهیزات مختلف است.

قیمت کنتاکتور اشنایدر در بازار اتوماسیون صنعتی ایران

از آن جایی که کنتاکتور اشنایدر از جمله قطعات الکتریکی بسیار مهم و پرکاربرد به شمار می رود، نیاز است تا قیمت این محصول از سوی متقاضیان خرید آن بررسی شود. قیمت کنتاکتور ها بر اساس پارامتر های گوناگونی تعیین خواهد شد. برای مثال نوع کنتاکتور که در درون کدام دسته قرار می گیرد و همچنین آپشن های اضافی این محصولات مانند تایمر، نوع رله حرارتی و … در قیمت نهایی آن موثر هستند. علاوه بر این موضوع جریان نامی و همچنین ولتاژ کنتاکتور جزء دیگر عواملی به شمار می روند که قیمت این محصول را تعیین می کنند. با توجه به تمامی موارد ذکر شده می توان دریافت که برای استعلام قیمت کنتاکتور اشنایدر نیاز است تا به سراغ مراجع معتبر بروید. همچنین برای تهیه لیست قیمت محصولات اشنایدر، باید به سراغ مراکزی بروید که دارای تنوع وسیعی از کنتاکتورهای اشنایدر هستند. فروشگاه اینترنتی اتوماسیون راد به عنوان یکی از مراکز ارائه دهنده این محصولات در ظرفیت های متنوع به شمار می رود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

قیمت محصولات به روز نمی باشد. جهت اطلاع از قیمت ها به شماره 09129303043 پیام ارسال نمایید. (ایتا، واتس آپ، روبیکا)